Home

UPS سينوسي و شبه سينوسي

تفاوت UPS سينوسي و شبه سينوسي در چيست ؟

 

یکی از مهمترین پارامترها در مورد اینورتر، شکل موج خروجی است که در انواع مربعی، پله ای (شبه سینوسی) و سینوسی طراحی می گردد.

شكل موج برق شبكه كه بعنوان ورودي دستگاههاي الكترونيكي و الكتريكي مورد استفاده قرار مي گيرد به شكل منحني سينوسي با ولتاژ RMS نامي برابر 220V مي باشد . برخي بارها به مقدار RMS ولتاژ شبكه حساسند مانند لامپهاي روشنايي و برخي ديگر به مقدارپيك ولتاژ شبكه نياز دارند مانند كامپيوترها و ديگر دستگاههاي با تغذيه سو ئيچينگ.

مناسب ترین شکل موج مورد استفاده برای تجهیزات حساس الکترونیکی، شکل موج سینوسی است چرا که شکل موج های متناوب غیرسینوسی به دلیل طبیعت خود، حاوی مولفه های فرکانسی بالاتر از HZ50 (مضارب فرکانس پایه HZ50 ) می باشند که در حقیقت به عنوان فرکانس های ناخواسته حکم نویز یا اختلال را داشته و در بسیاری از موارد موجب اختلال در عملکرد این تجهیزات می گردند.

شكل موج ديگري كه در خروجي بعضي UPS ها مشاهده مي گردد بنام پله اي يا شبه سينوسي معروف است . در اين UPS ها بار با شكل موج پله اي با ولتاژ پيك معادل پيك شبكه و مقدار RMS برابر با RMS شبكه تغذيه مي شود . بهترين شكل موج خروجي براي UPS ها ،‌شكل موج سينوسي هم دامنه و سنكرون با شبكه مي باشد . در اين UPS ها سيستم كنترل با تغيير بهره مدار رگولاسيون به روشهاي مختلف PWM خروجي را عليرغم تغييرات بار و ولتاژ باتري در مقدار ثابت نگاه مي دارد .

از این رو درups ها و inverter های پیشرفته سعی بر آن است که تا حد ممکن شکل موج خروجی به شکل موج سینوسی ایده آل یا سینوسی کامل نزدیک گردد که این امر با روش ها و تکنولوژی های متفاوتی قابل حصول است . نکته قابل توجه آن است که اینورترهای سینوسی غالبا بدون بار و حتی با بارهای اهمی (مانند لامپ التهابی) شکل موج خود را حفظ می کنند ولی تحت بارهای القایی (مانند موتور یا مهتابی) و سوئیچینگ (مانند منابع تغذیه کامپیوتر) حساس بوده و شکل موج به دست آمده از سینوسی کامل منحرف می گردد که این به نوبه خود منجر به بروز نویز یا اختلال می گردد . بنابراین، اولین اولویت در اینورترهای سینوسی، استفاده از تکنولوژی هایی است که در حفظ شکل موج تحت بارهای مختلف موفق تر عمل کنند.
تکنولوژی متداول، مدولاسیون spwm در انواع مختلف خود است ولی جدیدترین تکنولوژی برای ساخت شکل موج سینوسی مدولاسیون دلتا سیگما نام دارد که در اینورترها و ups های سوما مورد استفاده قرار گرفته است.

Newsletter

:

ورود کاربران

برای استفاده از تمام امکانات سایت باید عضو شوید

چه کسی آنلاین هست؟

ما 3 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تماس با ما

  

 

 

         این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید